مجموعه اتودها و طراحی های فرحناز پناه

یکی از فعالیت های اصلی و هنری فرحناز پناه آموزش طراحی و اتود می باشد.در هنر طراحی تفاوت اندکی مابین اسکیس و اتود زدن وجود دارد در حقیقت اتود زدن هم به معنای حرکت سریع و یک برداشت کلی از اجسام است.

تفاوت اتود و اسکیس در چیست ؟ 

به صورت خلاصه می توان گفت که اتود و اسکیس تفاوت هایی دارند برای مثال، در اِسکیس از خطوطی که مرز منظور از مرز، کشیدن تنها یک خط برای رسم قسمتی از طرح می باشد تعیین کند استفاده نمی کنیم و دست آزادانه در راستای فرم جسم حرکت می کند، درحالی که در اِتود زدن خطوط دارای مرز می باشد و دست شما فقط چند خط اصلی و کلی جهت یادداشت سریع از جسم می کشد. در مقابل، ساخت و ساز را میتوان رسم دقیق و کامل طرح تعریف کرد.بدیهی ست که در ساخت و ساز تمامی خطوط دارای مرز هستند و طرح با جزئیات کامل کشیده میشود.

آیا در اسکیس بایستی به تمام اصول طراحی توجه داشت؟

در اسکیس هم مانند هر روش دیگری باید به تمام اصول طراحی توجه کرد و این اصول را هنگام طراحی با نظم و ترتیب بهتر رعایت میکنید. طراحی بصورت گام به گام و کلاسیک، برای عادت کردن به رعایت اصول طراحی، تمرین مناسبی می باشد. ترسم کلی بدنه خودرو، بهتر است تابع مراحلی که در طراحی گام به گام گفته شد باشد.

لازم بذکر است، اگر شما طراحی را فقط بصورت کلاسیک انجام دهید ممکن است هیچوقت احساس آزادی و لذت نکنید.اما برای موفق شدن در طراحی، تسلط به طراحی بصورت کلاسیک الزامیست. در مقابل اگر فقط اسکیس کار کنید، تبدیل به طراح بی حوصله ای خواهید شد که هیچ جزئیاتی را در طرحش رعایت نمیکند. سعی کنید اِتود زدن یا اسکیس را در راستای طراحی گام به گام انجام دهید و پس از کشیدن فرم کلی، اقدام به ساخت و ساز طرح نمایید. در انتها میتوانید طرحهایتان را رندر کنید، سایه بزنید و یا با گذاشتن غیر اصولی یک یا چند لکه رنگی در قسمتهایی از طرح، آن را تزئین نمایید

 

استاد فرحناز پناه

استادفرحناز پناه فعالیت خود را در زمینه نقاشی و طراحی از سال 1365 آغاز کرد و تاکنون بیش از 8 نمایشگاه جمعی و 12 نمایشگاه انفرادی برگزار کرده است.فرحناز پناه را می توان هنرمندی اصیل و صاحب سبک در زمینه های مختلف نقاشی و طراحی معرفی نمود.آموزش نقاشی و تدریس ایشان در زمینه طراحی های خلاقانه از اصلی ترین فعالیت های فرحناز پناه در طول سالیان اخیر بوده است.ایشان صاحب سبکی خاص در زمینه نقاشی با پاستل می باشد و مجموعه آثار نقاشی های ایشان در 4 جلد کتاب با عناوین زیر از انشترات سرزمین اهورایی به چاپ رسیده است:

برگزیده آثار فرحناز پناه | مجموعه شماره 1 | کتاب ابریشم و آب

برگزیده آثار فرحناز پناه | مجموعه شماره 2 | کتاب ابر , باد , خاک , آتش

برگزیده آثار فرحناز پناه | مجموعه شماره 3 | کتاب به آفرینش

برگزیده آثار فرحناز پناه | مجموعه شماره 4 | کتاب حلقه خورشید

 

مجموعه کتاب های شعر استاد فرحناز پناه 

در زمینه ادبیات نیز 4 مجموعه شعر به نام های “ اندک ماندن و بسیار بودن” , “ سایه بر دانه های سیب “ , “ باش فقط باش همین!” , “ و انگارآنکه می ماند می میرد” از استاد فرحناز پناه به چاپ رسیده است.در طول 30 سال گذشته کلاس های نقاشی و طراحی متعددی در تهران توسط استاد فرحناز پناه برگزار شده و علاقه مندان بسیاری در این کلاس ها شرکت داشته و در حال حاضر ایشان در زمینه طراحی های خلاقانه به تدریس و آموزش مشغول می باشند.

تا کنون 4 مجموعه کتاب آثار نقاشی برگزیده استاد فرحناز پناه از انتشارات سرزمین اهورایی به چاپ رسیده است که آخرین مجموعه آثار نقاشی ایشان با نام کتاب “ حلقه خورشید” در سال 89 به چاپ رسید.در این قسمت تعدادی از آثار هنری ارزشمند ایشان از کتاب حلقه خورشدی آورده شده است.

Farahnaz Panah

Born in 1966 in Tehran , holder of the artistic certificate , started painting since 1986 and she had more than eight group and four single exhibitions till now.from her point view . art is a way to discover the beauties of existence to get the benefit from the gnostics and excellent moments gotten from it which she had paid attention to difference fields or arts

فرحناز پناه

نمایشگاه های برگزار شده نقاشی استاد فرحناز پناه

نگارخانه والی 1381 
نگارخانه آتشزاد 1384 
مجتمع فرهنگی ولنجک 1384 
فرهنگسرای نیاوران 1385 
فرهنگسرای نیاوران 1387 
گالری آشیان نقش و مهر 1387 
مجتمع فرهنگی ولنجک 1387 
گالری شاه عالم کشور مالزی2010 
گالری پلیتا هاتی کشور مالزی 2011 
گالری مکعب کشور مالزی 2011 
مرکز هنر کولالامپور _ KLPAK کشور مالزی2014