9 دلیل اساسی برای آموزش و یادگیری هنر نقاشی و طراحی

منبع مقاله :https://artblanco.com/blog/55991/11-great-benefits-of-painting

هنر نقاشی چیست و چرا بایستی هنر اصیل نقاشی را یادبگیریم؟

آموزش نقاشی و طراحی چه تاثیری می تواند در وجود انسان داشته باشد؟

آموزش نقاشی و یادگیری آن تا چه اندازه در درمان بسیاری از اختلالات جسمانی و ذهنی انسان موثر است؟

نقاشی را می توان به جرات یکی از برجسته ترین و ریشه دار ترین نوع هنر های تجسمی عنوان کرد.تاریخچه نقاشی تاریخچه ای وسیع و آموزنده ای دارد و جالب است برای ما انسان ها که بدانیم این هنر اصیل به چه صورت نسل به نسل به ما منتقل شده است.در این مقاله قصد داریم تا 9 دلیل اساسی برای اینکه اساسا چرا بایستی هنر نقاشی را یاد بگیریم و مزایا و نتایج مثبتی که هنر طراحی و آموزش نقاشی بر روح و روان انسان دارد را بررسی نماییم.

آموزش نقاشی و یادگیری آن هیچ ارتباطی به سن و سال انسان ها ندارد.همه انسان ها در هر شرایط سنی که باشند می توانند به یادگیری هنر اصیل نقاشی بپردازند.حتما نیازی نیست تا برای آموزش و یادگیری هنر نقاشی یا طراحی هزینه زیادی صرف نمایید و یا در آموزشگاه های گران قیمتی ثبت نام کنید.شما به راحتی با در اختیار داشتن یک مجموعه آموزشی حرفه ای نقاشی در منزل و محیط کار خود می توانید تکنیک های برتر هنر طراحی و نقاشی را بیاموزید و به صورت حرفه ای وارد دنیای نقاشی شوید.

با یک فیلم آموزش نقاشی و طراحی جامع به راحتی نقاشی را یاد بگیرید

در دنیای دیجیتالی امروز شما به راحتی با داشتن یک فیلم آموزش نقاشی و طراحی جامع می توانید به راحتی هرچه تمام تر تکنیک های نقاشی را یاد بگیرید و با یک فیلم آموزش نقاشی و طراحی جامع از اساتید برجسته در این حوزه می توانید کلیه اشیا پیرامون خود را به زیبایی هرچه تمام تر نقاشی و یا طراحی نمایید و به اشیا جانی دوباره ببخشید.اساسا نقاشی و طراحی را می توان هنر جان و روح بخشیدن به اشیا توصیف کرد.

 بسیاری از دانشمندان تحقیقات بسیاری بر روی افراد سالخورده داشته و دریافته اند که یادگیری نقاشی و هنر طراحی تا اندازه بسیار زیادی می تواند برای این افراد مفید باشد.در حقیقت آموزش طراحی و نقاشی می تواند برای این افراد یک فعالیت مفید از نظر روحی و روانی و حتی جسمانی به شمار آید.اینکه چرا بایستی هنر نقاشی و آموزش طراحی را جدی بگیریم موضوعی است که در این مقاله مورد بررسی خود قرار خواهیم داد.در ادامه 9 دلیل اصلی برای یادگیری هنر نقاشی و طراحی بررسی خواهد شد.

9 دلیل اصلی برای یادگیری هنر نقاشی و طراحی

مقدمه:هنر نقاشی به انسان لذت می بخشد

در همین ابتدا نکته بسیار مهمی رو بایستی ذکر کنیم.یکی از مهمترین دلایل یادگیری هنر نقاشی و طراحی این است که سرشار از لذت و لطافت و زیبایی است.همه انسان ها به دنبال لذت و زیبایی هستند.نقاشی به انسان لذت می بخشد.این حداقل و پیش پا افتاده ترین دلیل برای یادگیری هنر نقاشی و طراحی است.انسان با انجام دادن آن می تواند رضایت بسیار زیادی را کسب نماید.بنابراین در همین ابتدا مشخص می شود که آموزش نقاشی و هنر طراحی تا چه اندازه در زندگی بشر می تواند مثبت و حایز اهمیت باشد.

آیا یادگیری هنر نقاشی و طراحی تنها در سنین کودکان توصیه می شود ؟

سوال اصلی و مهمی که بایستی به آن توجه شود این است که آیا نقاشی و آموزش طراحی تنها برای کودکان می تواند مفید باشد و یا افراد بالغ و بزرگسال نیز می توانند از لذت و مزایای این هنر اصیل بهره مند شوند ؟

در پاسخ به این سوال بایستی بگوییم در تحقیقاتی که در دانشگاه های معتبر جهانی بر روی تاثیرات پزشکی , اجتماعی , فیزیکی , روانشناسی هنرنقاشی و یادگیری هنر نقاشی و طراحی بر انسان ها انجام شده است مشخص می گردد که نه تنها نقاشی می تواند تاثیرات بسیار مثبتی را بر زندگی افراد گذارد بلکه می تواند یکی از مهمترین فعالیت های آرامبخشی باشد که یک انسان در طول روز و شب می تواند انجام دهد.

نقاشی می تواند در هر شرایط سنی روح و جسم انسان را آرام کند.همه افراد می توانند به آموزش نقاشی و طراحی بپردازند و ملاک سن تنها چیزی است که در یادگیری و آموزش نقاشی و طراحی از جایگاه بسیار ناچیزی برخوردار است.

1.ارتباطات

هنر مارا به انسانیت بیشتر دعوت می کند.راحت تر بگوییم هنر ما را انسان تر می کند.هنر تنها چیزی است در جهان , که هیچ محدودیتی نمی شناسد و همه انسان ها با زبان های مختلف از طریق هنر می توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.هنر نقاشی و طراحی هم از این قاعده مستثنی نیست.شما از طریق هنر نقاشی و یا طراحی می توانید عالی ترین مفاهیم انسانی را انتقال دهید این در حالی است که ممکن است انسان هایی که اثر هنری شما را می بینند از نظر زبان و کشور و منطقه جغرافیایی زندگی با شما تفاوت داشته باشند اما هنر تمامی این محدودیت ها را زیر پا می گذارد.یکی از بزرگ ترین مزایای یادگیری هنر نقاشی و طراحی این است که حتی افرادی که دارای معلویت های حرکتی و جسمانی هستند و یا افرادی که به بیماری اوتیسم مبتلا هستند و یا افرادی که در بیان کلمات و گفتار خود دارای مشکلات و محدودیت هایی هستند به راحتی می توانند از طریق هنر نقاشی و طراحی هدف و منظور خود را به تمامی جهانیان برسانند.

هنر نقاشی در حقیقت هنر ارتباطات است.پس اولین آیتمی که یادگیری هنر نقاشی و طراحی را برای همه انسان ها ضروری و لازم می شمارد ارتباطات و رفع کلیه محدودیت های انسانی برای برقراری ارتباطی موثر است.

در کتاب نقاشی هنرمند اصیل کشورمان استاد فرحناز پناه آمده است که “ هنر نیز همانند سایر زبان های انسانی الفبای منحصر به فرد خود را دارد.برای ورود به این دنیای زیبا در ابتدا بایستی الفبای آن را فرا بگیریم.از طریق است که که انسان ها بدون محدودیت و بدون وابستگی می توانند در تمامی نقاط جهان با یکدیگر ارتباط برقرار کنند”.

2.درمان

نقاشی یک فعالیت فردی است , که می تواند در یک کلاس آموزشی و یا ورک شاپ انجام شود.هنرجو از طریق نقاشی و طراحی می تواند وارد دنیای درونی خود شود.در این دنیای درونی سیر کند.دنیایی پر از امکانات.ذهن خلاق به هنرجو این اجازه را می دهد تا از واقعیت ها جدا  شود و دردنیای رها و آزاد و بدون هیچ محدودیتی قدم گذارد.همین مورد سبب می شود که روح او در آرامش کامل قرار گیرد.استرس ها کاسته شده و تمام وجود او سرشار از آرامش شود.

آموزش نقاشی و هنر طراحی می تواند تمام استرس را از انسان دور کند

بسیاری از پزشکان و روان شناسان برای افرادی که دارای خشونت زیادی هستند نقاشی و هنر طراحی را تجویز می کنند.

چه دنیای بزرگ و شگرفی است دنیای درونی انسان ها ! بسیاری از عارفان و بزرگان دینی نیز انسان را به واکاوی درونی دعوت می کنند و هنر نقاشی می تواند نقشی موثر برای سیر و سلوک در این دنیای پر از آرامش ایفا کند.

پس به جرات می توان گفت که عامل دومی که یادگیری نقاشی و آموزش طراحی را بسیار مهم و حایز اهمیت می کند خاصیت درمانی و معجزه هنر نقاشی برای آرام شدن ذهن و روح انسان است.

3.افزایش اعتماد به نفس

آیا تا به حال یک کلاس نقاشی را از نزدیک دیده اید ؟ در این فضا نه رقابتی وجود دارد و نه تنش و استرسی.فضایی سرشار از آرامش که یک طرف هنرجو و طرف دیگر استاد نقاشی است که نقش کلیدی و حساسی را ایفا می کند.این محیط سبب می شود که افراد هنر جو به قابلیت های درونی و وجودی خود بیشتر پی برده و توانایی های خود را کشف کنند.وقتی انسان ها توانایی های خود را کشف کنند به خودی خود عزت و اعتماد به نفسشان افزایش می یابد.

یادگیری هنر نقاشی می تواند سبب افزایش اعتماد به نفس در انسان شود

یادگیری هنر نقاشی و آموزش طراحی می تواند تاثیر شگرفی در افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس افراد داشته باشد.تحقیقات بسیار زیادی در معتبرترین دانشگاه های دنیا انجام شده است و مشخص گردیده است که هنر نقاشی و طراحی می تواند تاثیر مستقیمی در افزایش اعتماد به نفس انسان ها داشته باشد.

بسیاری از افرادی که وابستگی به انواع مواد مخدر دارند و یا در محیط های پر تنش و آسیب زا زندگی می کنند و یا افراد سالمندی که با افزایش سن میزان اعتماد به نفس آن ها کاهش پیدا کرده است همگی می توانند با استفاده از یادگیری هنر اصیل و ناب نقاشی و طراحی ,  تغییراتی بزرگ در زندگی خود ایجاد کنند و نقاشی و هنرهای تجسمی می توانند سبب بهبود شرایط این افراد شوند.پس عامل سومی که یادگیری هنر نقاشی و طراحی را برای ما انسان ها ضروری می کند افزایش اعتماد به نفس است.

4.تحرک

حتما تا بحال شخصی که در حال طراحی و نقاشی است را دیده اید.حرکت قلم در دست انسان و هماهنگی که می بایست با مغز انسان صورت گیرد از جمله دیگر مزایای یادگیری نقاشی است.در حقیقت حرکت دست که به نوعی ورزش و تحرک مفید برای بدن انسان محسوب می شود و هماهنگی نورون های مغزی می تواند شرایط بسیار خوبی را برای انسان فراهم آورد.در حقیقت از طریق یادگیری نقاشی انسان ها می توانند قدرت چند کاره بودن (Multitasking) را به خوبی مدیریت و تقویت کنند.

نقاشی می تواند سبب افزایش تحرک جسمانی و رشد فعالیت های ذهنی شود

به همین خاطر بسیاری از پزشکان برای افراد سالمند که از تحرک پایینی برخوردار هستند نقاشی را پیشنهاد می دهند.نقاشی سبب افزایش تحرک جسمانی در این افراد می شود و قوای جسمی این افراد را تقویت می کند.پس چهارمین دلیلی که می تواند آموزش نقاشی و هنر طراحی را بسیار حایز اهمیت کند افزایش تحرک در انسان است.

5.افزایش تمرکز و شفا یافتن

در زمان نقاشی انسان ها در وجود خود غوطه ور می شوند.برای ساعت ها در آنجا می مانند.وقتی چیزی خلق می کنند در حقیقت وارد یک فضای خالص و خلا کامل می شوند که در این شرایط انسان ها بالاترین حد از قدرت تمرکز را دارا هستند.در این شرایط آن ها از محیط پیرامون خود جدا می شوند و تنها چیزی که به آن توجهی نشان نمی دهند گذر زمان است.درد های جسمانی در این شرایط از بین می روند زیرا انسان ها در بالاترین حد از قدرت ذهنی خود هستند.

انسان ها در حین نقاشی در بالاترین حد از قدرت ذهنی هستند

درست شبیه این است که انسان وارد بعد و دنیای دیگری شود بدون آنکه از جسم فیزیکی خود رها شده باشد.بسیاری از دانشمندان به این فضای خالص و در اصطلاح خلا ALPHA (آلفا) می گویند.

در شرایط آلفا مغز انسان به دو نیمه تقسیم می شود.نیمه ای از مغز انسان آگاه و در شرایط هوشیاری است و نیمه دیگر مغز , ناخودآگاه انسان را بیرون می کشد.در شرایط آلفا انرژی بسیار زیادی وجود دارد و این مساله سبب می شود انسان بسیاری از محدودیت ها و حتی دردهای فیزیکی خود را فراموش کند.این مساله سبب می شود که انسان ها ساعت ها بدون خستگی به طراحی و خلق اثر هنری خود بپردازند.

این شرایط دقیقا مشابه شرایطی است که انسان به دعا مشغول است و یا به موسیقی آرام بخشی گوش می کند و یا در حالت یوگا و مدیتیشن است.حتی بررسی ها نشان می دهد زمانی که انسان ها عاشق می شوند نیز در چنین شرایطی به سر می برند.

معجزه های بسیار زیادی در نقاشی در اثر همین حرکت دست به ظاهر ساده برای انسان ها وجود دارد.بسیاری از موسیقی دان ها و نقاشان بزرگی همچون Renoir and Gauguin and musician Andrés Segovia  از نظر فیزیکی دارای معلویت های فیزیکی بودند اما زمانیکه در دنیای ذهنی خود غرق می شدند تمام درد ها و محدودیت های حرکتی خود را فراموش می کردند و این چیزی است که از آن می توان به عنوان معجزه هنر نقاشی و طراحی یاد کرد.

6.سلامت روان

نقاشی به ما کمک می کند تا مشکلات خود را پشیمان کنیم و آن ها را به زانو در آوریم.هنر نقاشی به ما کمک می کند تا زشتی ها و مشکلات زندگی را به زیبایی تبدیل کنیم.هنر نقاشی و طراحی بما کمک می کند تا احساسات خود را بهتر بشناسیم و بتوانیم قدرت بیان خود را تقویت کنیم.

آموزش و یادگیری نقاشی برای درمان افرادی که دارای بیماری schizophrenia (اسکیزوفرنیا) هستند بسیار موثر است.همچنین آموزش نقاشی و یادگیری هنر طراحی برای درمان افرادی که دارای بیماری های روانی مانند عدم تعادل روحی هستند بسیار مناسب است.در حقیقت این افراد می توانند از طریق هنر نقاشی کلیه هیجان ها و احساسات منفی خود را تخلیه کنند و همه وجودشان سرشار از آرامش درونی شود.

هنر نقاشی به ما کمک می کند تا زشتی ها و مشکلات زندگی را به زیبایی تبدیل کنیم

نقاشی می تواند انسان را به تعادل روحی و جسمانی برساند.افراد بزرگسال با آموزش نقاشی یاد می گیرند که چگونه بر ترس خود غلبه کنند.همچنین با یادگیری نقاشی وقتی چیز جدیدی را خلق می کنند از آنجایی که آن را متعلق به خود می دانند حس بسیار خوبی پیدا می کنند و این می تواند بالاترین حد از رضایت را برایشان به ارمغان آورد.

7.افزایش فعالیت های ذهنی

طراحی و نقاشی هر دو نیمکره چپ و راست مغز انسان را تحریک می کند.ابتدا با عناصر منطقی به صورت عقلایی ارتباط می گیریم و دوم اینکه یادگیری و آموزش نقاشی و طراحی می  تواند خلاقیت و احساسات انسانی را تقویت کند. نقاشی در مراحل رشد و توسعه کودکان و بزرگسالان مفید است، زیرا برای مبارزه با بیماریهایی همچون آلزایمر بسیار ارزشمند است.نقاشی قوه تخیل انسان را بهبود می بخشد.

طراحی و نقاشی هر دو نیمکره چپ و راست مغز انسان را تحریک می کند

در بیمارانی که مبتلا به آلزایمر هستند قوه تخیل و حافظه شان در سطح بسیار پایینی بوده و بایستی روش هایی برای تقویت آن در نظر گرفت.با یادگیری نقاشی و طراحی می توان در این گونه افراد حافظه و تخیلی که بسیار کمرنگ شده است را مجدد زنده کرد و تاثیرات مثبتی در روند بهبودی بیماری این عزیزان با استفاده از نقاشی داشت.بنابراین یکی دیگر از عوامل اصلی یادگیری و آموزش نقاشی و طراحی افزایش فعالیت مغز و تحریک دو نیمکره چپ و راست مغز و در نتیجه جلوگیری از بیماری هایی همچون آلزایمر می باشداست.

احساسات , بخشی از دنیای خلاقیت هستند که همه ما درون آن هستیم و در این دنیای بدون محدودیت زندگی می کنیم. ساختن این احساسات از طریق نقاشی موجب ایجاد هماهنگی بین قلب و ذهن می شود که می تواند ما را به داشتن بیشتر احساس خوشبختی، عشق، همدلی و صلح هدایت کند.

ما در یک جهان پر از هرج و مرج با مشکلاتی پیچیده زندگی می کنیم.تجسم و آرامشی که از طریق نقاشی و یا طراحی به دست می آوریم می تواند به عنوان ابزاری قدرتمند در جهت کاهش استرس و افزایش اعتماد به نفس مورد استفاده قرار گیرد.یادگیری نقاشی می تواند انرژی درونی انسان را افزایش داده و به کمال و تعالی معنویت انسان کمک نماید.

8.فهم هنر

تمرین، شناخت و صحبت در مورد هنر، درک درستی از آن ایجاد می کند.افراد از طریق یادگیری و آموزش نقاشی می توانند خودشان را بهتر ببینند و در جهت کار با دیگران انگیزه بیشتری داشته باشند.این مساله از آغاز تاریخ بشری همواره صادق بوده است.

از طریق هنر است که همه انسان ها می توانند به شناخت مناسبی از تاریخ بشری دست یابند.در حقیقت هنر یک دانشی است که سبب می شود انسان ها بتوانند با تمامی فرهنگ ها و گذشته بشر آشنایی و شناخت بیشتری داشته باشند.به طور خلاصه در این قسمت می توانیم بگوییم که شما با آموزش  و یادگیری هنر نقاشی و طراحی که یکی از برترین هنر های تجسمی است می توانید به درک و شناخت بهتری از تاریخ بشریت دست یابید.

9.تفریح و سرگرمی

یکی دیگر از جنبه هایی که لزوم یادگیری هنر نقاشی و طراحی را در انسان ضروری می کند تفریح , شادی و سرگرمی برای بشر است.همین که در حال نقاشی کردن و استفاده از رنگ آمیزی های مختلف هستید می تواند بهترین تفریح و سرگرمی برای شما باشد.ما در این زمان می خندیم , در اجتماع هنری حضوری فعال تر داریم , چیزهای جدیدی می آموزیم و انگیزه مناسبی برای به پایان رساندن پروژه ای که آغاز کرده ایم به دست می آوریم.از طریق هنر نقاشی ما می توانیم قدردان بیشتر طبیعت باشیم.نقاشی می تواند سلامت انسان را ارتقا بخشد و این از مزایای یادگیری و آموزش نقاشی و طراحی است.پس همین حالا آموزش نقاشی و طراحی را آغاز کنید.

برترین فیلم آموزش نقاشی و طراحی 

آیا قصد یاگیری هنر نقاشی و طراحی به صورت حرفه ای را دارید؟در این مطلب به بررسی برترین و با کیفیت ترین فیلم آموزش نقاشی و طراحی در کشور برای اولین بار پرداخته ایم.شما عزیزان به راحتی و بدون کمترین هزینه می توانید در یک کلاس نقاشی آنلاین شرکت نمایید.هنر نقاشی یکی از برترین و ریش دار ترین نوع هنرهای تجسمی است.هنری است که با روح و جان انسان سروکار دارد.بسیاری از هنرجویان عزیز در کشورمان وجود دارند که به دلیل شرایط و محدودیت های خاص نمی توانند به یادگیری نقاشی به صورت حرفه ای بپردازند.

راه حل چیست؟ما برای شما عزیزان فیلم آموزش نقاشی و طراحی از پایه تا پیشرفته تهیه و با بالاترین کیفیت و رعایت متدهای آموزشی ضبط کرده ایم.شما عزیزان بدون هیچ محدودیتی می توانید از فیلم های آموزش نقاشی و طراحی برترین اساتید نقاشی کشور استفاده نمایید.

استاد فرحناز پناه:

استاد فرحناز پناه را می توان یکی از برجسته ترین اساتید هنر و دنیای نقاشی در کشور دانست.ایشان با تجربه ای 30 ساله در عرصه هنر نقاشی هنرجویان بسیار زیادی را در طول سالیان گذشته به دنیای نقاشی وارد کرده و عصاره تجارب ارزشمند خود را در اختیار این عزیزان قرار داه اند.فیلم آموزش نقاشی و طراحی استاد فرحناز پناه شامل برترین تکنیک های نقاشی و طراحی است که از پایه تا پیشرفته برای شما هنرجویان عزیز تهیه شده است

محتوای فیلم آموزش نقاشی و طراحی استاد فرحناز پناه:

به صورت کلی 3 سطح برای تدریس دوره های آموزش نقاشی و طراحی در نظر گرفته شده است:

  1. سطح طراحی مقدماتی و پایه

2.سطح طراحی متوسط

3.سطح پیشرفته طراحی

محتوای سطح مقدماتی آموزش نقاشی و طراحی :

در فیلم آموزش نقاشی و طراحی استاد فرحناز پناه در سطح مقدماتی شما عزیزان با مبحث خطوط راست (صاف) و کاربرد آن ها در طراحی آشنا می شوید.در پایان این بخش دو کارگاه عملی برای شما عزیزان در نظر گرفته شده است

در بخش دوم از مجموعه آموزش نقاشی و طراحی استاد فرحناز پناه در دوره مقدماتی مبحث منحنی ها به صورت کامل تدریس شده است.شما عزیزان با گذراندن دوره مقدماتی آموزش نقاشی و طراحی قادر خواهید بود تا تمامی اجسام محیط پیرامون خود را با استفاده از خطوط صاف و منحنی ها طراحی نمایید.

نکات کلیدی در انتخاب بهترین آموزشگاه نقاشی

ما یک آموزشگاه آنلاین نقاشی و طراحی توسط برترین اساتید نقاشی کشور برای شما هنرجویان عزیز راه اندازی کرده ایم.بسیاری از افرادی که توانایی شرکت در کلاس های آموزش نقاشی و طراحی را ندارند می توانند از پکیج های آموزش جامع نقاشی و طراحی استفاده نمایند.کلیه تکنیک هایی که در آموزشگاه های نقاشی در سطح تهران تدریس می شود را می توانید در یک پکیج آموزش نقاشی و طراحی جامع داشته باشید

ویژگی های پکیج جامع آموزش نقاشی و طراحی :

مدت زمان این مجموعه آموزشی : 3 ساعت (180 دقیقه)

کیفیت پخش فیلم : فرمت پخش HD

نحوه دریافت فیلم : به صورت لینک دانلود

حجم دانلود فیلم آموزشی : 1GB

جهت خرید پکیج آموزش جامع نقاشی و طراحی برروی بنر زیر کلیک نمایید

[تعداد: 1    میانگین: 5/5]
error: Content is protected !!
× پشتیبانی آنلاین(Whatsapp)