آموزش تکنیک های نقاشی با رنگ و روغن

در این مقاله قصد داریم تا تکنیک های برتر نقاشی با رنگ و روغن را بررسی کنیم.همانطور که می دانید بسیاری از علاقه مندان به هنر اصیل نقاشی در ابتدا نمی دانند که در کدامیک از مدیوم های نقاشی بایستی وارد شوند.پیشنهاد ما برای این عزیزان این است که حتما قبل از آغاز و ورود حرفه‌ای به دنیای نقاشی و طراحی می بایست با اساتید این هنر مشورت کرده و از تجارب ارزشمند این عزیزان استفاده نمایند. نقاشی با رنگ و روغن یکی از برترین مدیوم‌های نقاشی است که به دلیل راحتی نسبت به سایر مدیوم های نقاشی مورد استقبال بسیاری از هنرجویان محترم است.پیشنهاد ما این است که اگر نمی دانید از کدام مدیوم آموزش و کار خود را شروع کنید,در ابتدا همه مدیوم های نقاشی از آبرنگ گرفته تا پاستل و نقاشی با رنگ و روغن را تجربه کنید و سپس به درون خود نگاه کنید و متناسب با علاقه خود در یکی از مسیرها به صورت حرفه ای آموزش دیده و گام بردارید.برای مثال در هر کدام از مدیوم های نقاشی چند ماهی فعالیت داشته باشید و پس از گذراندن دوره مورد نظر نسبت به تصمیم گیری نهایی خود اقدام نمایید.در ادامه بررسی اولیه و تاریخچه ای از نقاشی با رنگ و روغن را خواهیم داشت.

مقاله مرتبط:

تکنیک های برتر نقاشی با آکریلیک

نقاشی رنگ و روغن

صدها سال است که هنرمندان مشغول نقاشی با رنگ‌­های روغنی هستند و رنگ‌­های روغنی به دلیل تنوع، کیفیت، و رنگ­‌های متنوع به کسب شهرت جهانی ادامه می‌­دهند. درحالی­که شروع کار با رنگ‌­های روغنی تقریباً آسان است، نسبت به رنگ‌­های آکریلیک کار بیشتری لازم دارد، چراکه شما با حلال‌­ها و مواد اولیه سمی و زمان خشک شدن طولانی‌­تری روبرو هستید.البته نقاشی با رنگ و روغن برای افرادی که دچار حساسیت‌های شدیدی پوستی هستند می بایست با مجوز پزشک شان فعالیت داشته باشند کار کردن با مواد شیمیایی و رنگ های روغنی در نقاشی با رنگ و روغن می تواند برای سلامتی این افراد مضر باشد.هنرمندان مستقلی که برای زمان طولانی‌­تری نقاشی می‌کنند برندها، قلم‌­موها، پالت‌ها، و مواد اولیه محبوب خود را دارند، اما در اینجا به نکاتی کلی می‌­پردازیم، که اگر تازه نقاشی با رنگ و روغن را آغاز کرده‌­اید، می‌­تواند برای شما مفید باشد.

نقاش : فرحناز پناه

نقاش : فرحناز پناه

نقاشی رنگ و روغن را با نقاشی‌­های کوچک شروع کنید

در لینک زیر می توانید تکنیک ها و تجربه های نقاشی با رنگ و روغن را مشاهده کنید.

تکنیک های نقاشی با رنگ و روغن

می توانید بوم های نقاشی به ابعاد 10*8 اینچ خریداری کرده و با کاغذ های مخصوص نقاشی با رنگ و روغن اولین تجربه خود را با رنگ های روغنی داشته باشید.

در نقاشی با رنگ و روغن منظم باشید

نظم در هر کاری مهم و در نقاشی بسیار حایز اهمیت است.اگر فرد مبتدی در دنیای نقاشی با رنگ و روغن هستید بایستی بدانید که همیشه رنگ ها و قلم موها و پالت کار شما بایستی در مکان مناسبی نگهداری شوند و رعایت نظم در طراحی و نقاشی می تواند مهمترین نکته ای باشد که در همان ابتدای کار بایستی به آن اشازه داشته باشیم.پس در نقاشی با رنگ و روغن همواره از همان ابتدا در چیدمان ابزار کار و نقاشی خود منظم باشید.

برای نقاشی با رنگ و روغن فضای مناسبی انتخاب کنید

 در نقاشی با رنگ و روغن به دلیل اینکه با مواد شیمیایی سروکار داریدفضایی با تهویه مناسب را در نظر بگیرید که بتوانید پالت‌­ها و سایر ابزار نقاشی تان را در مکانی مناسب قرار دهید همچنین سعی کنید تا تابلو نقاشی شما در محلی قرار گیرد تا همیشه در معرض دید باشد. این امر شانس دیدن و تفکر در مورد اثرتان را به شما می‌­دهد، حتی اگر وقتی در حال نقاشی نباشید.وقتی تابلو نقاشی شما همیشه در معرض دیدتان باشد تمایل شما به ادامه کار و نقاشی با رنگ و روغن بیشتر شده و این امر می تواند در پیشرفت کار شما بسیار موثر باشد.به نوعی این بهترین تمرین برای خلق هنر است.پس نکته بسیار مهمی که در این قسمت مجدد به آن تاکید می کنیم این است که همیشه نقاشی خود را در معرض دید خود قرار دهید تا بتوانید در هر لحظه به کار خود فکر کنید و ایرادات و اشکالات کار خود را شناسایی و برطرف نمایید.بعد از به پایان رساندن هر قسمت از نقاشی خود از بوم خود چند متری فاصله بگیرید و این بار از فاصله دورتر به تمام جزییات تابلوی نقاشی خود نگاه کنید این تکنیک همواره برای شناسایی نکات ضعف کار شما می تواند موثر باشد.

نقاشی رنگ و روغن

در نقاشی با رنگ و روغن روی قلم‌­موها سرمایه‌­گذاری کنید

در نقاشی با رنگ و روغن انتخاب مناسب قلم مو حرف اول و آخر را می زند بنابراین نهایت زمان و هزینه خود را برای خرید قلم موی مناسب برای نقاشی با رنگ و روغن داشته باشید.قلم موهای مناسب برای نقاشی با رنگ و روغن به دو دوسته مصنوعی و طبیعی تقسیم بندی می شوند.اگر فرد مبتدی هستید پیشنهاد این است تا از قلم موهای مصنوعی از برندهای برتر استفاده کرده و در صورتی که نقاش حرفه ای در زمینه نقاشی با رنگ و روغن هستید پیشنهاد این است تا از قلم موهای طبیعی که از موی تعدادی از حیوانات خاص به صورت طبیعی ساخته شده اند استفاده نمایید که از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است برای مثال قلم موهای بریستل (خوک) از رایج ترین این قلم موها هستند.بهتر است در آغاز نقاشی با رنگ و روغن سه قلم مو با سایزهای مختلف داشته باشید.

در نقاشی با رنگ و روغن سطح نقاشی خود را آماده کنید

برای اینکه نقاشی با رنگ و روغن را آغاز کنید در ابتدا نیاز است تا از بازار ماده ای تحت عنوان gesso را خریداری نمایید.در حقیقت gesso را می توان یک ماده بسیار قدرتمند در جهت زیر سازی نقاشی دانست. شما می‌­توانید روی سطوح مختلفی نقاشی کنید بوم، چوب، کاغذ اما هر کدام را که انتخاب کنید، بسیار مهم است که از پرایمری به نام gesso روی سطح نقاشی خود بزنید تا از تراوش روغن جلوگیری کرده، سطح را از اسیدهای درون روغن محافظت کند، و سطحی را مهیا کند که رنگ راحت­‌تر به آن بچسبد.همچنین می­توانید از تخته‌­ها یا بوم‌­هایی که از قبل پرایمر زده شده‌­اند استفاده کنید و اگر سطح هموارتری می‌­خواهید، یک یا دو لایه دیگر از gesso  روی آن بزنید.برای برای ارتقای کیفیت کار خود حتما قبل از کشیدن نقاشی سطح بوم خود را به gesso آغشته کنید تا جلوه کار شما بیشتر شود.این ماده و حلال شیمیایی را می توانید در تمامی فروشگاه های نقاشی در بازار تهیه نمایید.

نقاشی رنگ و روغن

در نقاشی با رنگ و روغن رنگ و ترکیب رنگ را درک کنید

درنقاشی با رنگ و روغن یکی از مهترین مسایل شناخت دنیای رنگ هاست.لازم است بدانید که رنگ های مختلف فرعی از ترکیب کدام رنگ های اصلی بوجود می آیند در این زمینه کتاب های بسیاری در ارتباط با شناخت رنگ ها وجود دارد که پیشنهاد می گردد قبل از آغاز نقاشی با رنگ و روغن درک مناسبی از ترکیب رنگ ها داشته باشید.همانطور که می دانید موضوع بسیار مهمی تحت عنوان روان شناسی رنگ ها وجود دارد و از آنجایی که هر رنگ بار انرژی متفاوتی دارد حتما قبل از نقاشی با رنگ و روغن از رنگ هایی که استفاده می کنید نهایت شناخت را داشته باشید.

در نقاشی با رنگ و روغن از پالت رنگ­آمیزی محدودی استفاده کنید

در تکنیک آموزش نقاشی با رنگ و روغن همیشه گفته می شود که اگر فرد مبتدی هستید هزینه زیادی برای خریدن رنگ های مختلف در بازار نکنید.قرار نیست شما از همان ابتدا به مانند یک نقاش حرفه ای در مدیوم رنگ و روغن ده ها رنگ در پالت خود داشته باشید بلکه سعی کنید از رنگ های محدود و کمی در نقاشی با رنگ و روغن استفاده کنید.دقت داشته باشید که استفاده از ده ها رنگ در پالت شما به معنای حرفه ای بودن شما در این هنر تلقی نمی شود.

این احساس را نداشته باشید که باید به­یکباره از همه رنگ­ها در نقاشی خود استفاده کنید. بانقاشی های تک رنگ شروع کنید، یک نقاشی فقط با یک رنگ به اضافه سایه‌­های تیره (با اضافه کردن سیاه) و روشن آن (با اضافه کردن سفید) بکشید. می­‌توانید از هر رنگی با توجه به اینکه یک نقاشی گرم یا سرد می‌­خواهید استفاده کنید. این به شما اجازه می‌­دهد که حس نقاشی را دریافت کنید. وقتی آماده بودید، یک رنگ سرد و گرم از هر کدام از رنگ‌­های اولیه به پالت خود اضافه کنید.

نقاشی رنگ و روغن

در نقاشی با رنگ و روغن ترتیب رنگ­ها را درک کنید

در نقاشی با رنگ و روغن ترتیب رنگ ها و مراحل نقاشی را درک کنید در ادامه تکنیک هایی طلایی در نقاشی با رنگ و روغن اشاره شده است که می تواند برای همه شما عزیزان مفید باشد.

1.در نقاشی با رنگ و روغن لایه‌­های ضخیم را روی لایه‌­های نازک بکشید

2.در نقاشی با رنگ و روغن رنگ­های حاوی روغن بیشتر را روی رنگ‌­های حاوی مقدار کمتر روغن بکشید

3.در نقاشی با رنگ و روغن رنگ‌­هایی که دیرتر خشک می­شوند را روی رنگ‌­هایی که سریعتر خشک می­­شوند بکشید

4.در نقاشی با رنگ و روغن از رنگ­های نازک­تر و حاوی روغن کمتر در لایه­‌های آغازین کار استفاده کنید، و رنگ‌­های ضخیم‌­تر و با روغن بیشتر را برای لایه‌­های بعدی نگه دارید. این کار به کسب اطمینان از خشک شدن لایه­‌های اولیه و جلوگیری از ترک خوردن نقاشی شما کمک می­کند.

5.در نقاشی با رنگ و روغن با کشیدن لایه زیرین نقاشی با رنگ و تربانتین شروع کنید، سپس یک نقاشی با ترکیبی از تربانتین و روغن بزرک (بذر کتان) با نسبت 1:2 انجام دهید. روغن بزرک در طولانی مدت زرد می­شود (که در رنگ‌های روشن واضح­تر است) اما از دیگر روغن‌­ها سریع­تر خشک می­شود.تربانتین را می توان یک حلال شیمیایی قوی دانست که شباهت خیلی زیادی به روغن دارد و می تواند در تثبیت رنگ بر بوم نقاشی شما تاثیر بسزایی داشته باشد.تمامی این موارد را می توانید از فروشگاه های معتبر ابزار نقاشی خریداری نمایید.

در نقاشی با رنگ و روغن قلم­‌موها را تمیز کنید

یکی از نکات بسیار مهمی که در نقاشی با رنگ و روغن بایستی بدانید این است که روش های صحیح نگه داری از مهمترین ابزار کار خود یعنی قلم موها را بدانید.در نقاشی با رنگ و روغن بسیار مهم است که قلم­‌موها را بین استفاده از رنگ­ها تمیز کنید و بعد از اتمام نقاشی با صابون و آب بشویید.

 نقاشی با رنگ روغن می‌­تواند کثیف و آشفته ­شود. از دستمال کاغذی و پارچه‌­های دستی برای پاک کردن رنگ اضافی و تربانتین از قلم­‌موها استفاده کنید.تربانتین ماده ای است که از شیره درخت کاج به دست می آید وقتی درحال نقاشی هستید دو ظرف آب در کنار خود داشته باشید.یکی برای تربانتین جهت تمیز کردن قلم‌­مو بین رنگ­ها و یکی برای مواد ترکیبی با رنگ.

نقاشی رنگ و روغن

در نقاشی با رنگ و روغن تمیز و منظم کار کنید

در نقاشی با رنگ و روغن نکات ایمنی وجود دارد که بایستی بعد از پایان کار خود حتما این نکات را رعایت نمایید.

1.رنگ­‌های روغنی و مواد اولیه در صورت خورده شدن یا تماس با پوست سمی هستند. آن­ها را دور از دسترس حیوانات خانگی و کودکان نگه دارید.

  1. در نقاشی با رنگ و روغن رنگ­‌ها، مواد لازم، پارچه‌­ها، دستمال‌­های کاغذی، پالت‌­های کاغذی یا بشقاب‌­های کاغذی یکبار مصرف (که برای استفاده به جای پالت‌­ها مناسب هستند) را دور بریزید.
  2. در نقاشی با رنگ و روغن باید قبل از دور ریختن، پارچه‌­ها و کاغذها را خیس کرده و در آب بریزید چرا که قابل اشتعال هستند، و ممکن است در زمان خشک شدن دمای آن­ها بالا رود، و گاهی در معرض نور خورشید خودبه خود آتش بگیرند.