7 عنصر مهم در طراحی داخلی (تابلوهای نقاشی و طراحی داخلی)

مشکل این است که بسیاری از مردم طراحی داخلی را با دکوراسیون داخلی اشتباه می گیرند. طراحی داخلی به معنی دیزاین و طراحی کردن کل فضای خانه است اما دکوراسیون داخلی به معنی دکور کردن خانه با استفاده از مبلمان، وسایل و انواع تابلوها می باشد. طراحی داخلی علمی است که باید فرا گرفته شود و آنطور که برخی تصور می کنند کار ساده ای نیست. متخصصان این حرفه با خواندن کتاب های بسیار و آموختن قوانین آن مشغول این کار هستند. 

خرید اینترنتی تابلو نقاشی

این متخصصان 7 عنصر اصلی را در این زمینه معرفی نموده اند:

1. فضا

فضا یکی از مهم ترین عناصر در طراحی داخلی است. در واقع پایه ای است که کل طراحی روی آن انجام می گیرد. بنابراین بسیار ضروری است که طراح به تمام ابعاد و امکانات فضا اشراف کامل داشته باشد. تمامی مکان ها دارای دو نوع فضا می باشند:

فضای دو بعدی که شامل طول و عرض می باشد و فضای سه بعدی که شامل طول و عرض و ارتفاع است. وقتی فضایی خالی باشد بسیار سرد و بی روح است اما زمانی که یک فضا با مبلمان و وسایل دکور می شود سرشار از انرژی مثبت می گردد. البته باید بین فضاهای خالی و پر، تعادل ایجاد شود. یک فضای مناسب نه کاملا خالی و بی روح است و نه پر از وسایل و انباشتگی، بلکه دارای تعادلی بسیار خوب و آرامش بخش است. 

2. خطوط

خط ها در یک فضا باعث ایجاد کنتراست و حس وحدت می شوند. آنها به عنوان راهنمای بصری یک فضا عمل می کنند. خطوط به سه نوع تقسیم بندی می شوند: افقی، عمودی و دینامیک

خطوط افقی را می توان بر روی صندلی ها، مبل ها و تخت خواب ها مشاهده کرد، این خطوط باعث ایجاد حس امنیت در فضا می شوند.

خطوط عمودی بر روی پنجره ها و درها بیشتر رویت می شوند و حس آزادی و گستردگی را به محیط می بخشند.

خطوط دینامیک و زاویه ای بیشتر بر روی سازه های موجود در فضا مثل پله ها وجود دارند.

یک طراح داخلی باید نحوه استفاده از این خطوط را در فضا را بداند تا طراحی خوبی به عمل آورد.

خرید اینترنتی تابلو نقاشی

3. فرم ها

طرح کلی از یک شیء سه بعدی در فضا را فرم آن شیء می نامند. فرم ها را می توان با ترکیب دو یا چند شکل ایجاد نمود. اگر یک فرم تعریف شده و معنادار در فضا قرار بگیرد باعث ایجاد هماهنگی فضا می شود اما در صورت وجود یک فرم بی معنی در فضا باعث ایجاد انباشتگی می شود. به طور کلی دو نوع فرم وجود دارد:

فرم هندسی که توسط انسان ساخته می شود.

فرم طبیعی که به طور ارگانیک در طبیعت وجود دارد.

همچنین فرمها به دو دسته ی باز و بسته نیز طبقه بندی می شوند. فرم های باز را می توان با چشم دید اما فرم های بسته آنهایی هستند که توسط سطحی بسته محصور شده اند.

به صورت کلی برای ایجاد فرم های مناسب باید به دو عنصر فضا و خطوط دقت بیشتری کرد.

4. نور

نور یکی از واضح ترین و مشخص ترین عناصر در طراحی داخلی محسوب می باشد که می تواند به صورت طبیعی و یا ساخته دست انسان باشد. این عنصر بدون وجود عناصر رنگ، بافت و الگو هیچ اهمیتی ندارد. عنصر نور تمام عناصر دیگر مثل فضا، خطوط و فرم ها را نیز برجسته تر می کند. با قرار دادن هوشمندانه ی پنجره ها و درها در موقعیت مناسب ، می توان نور طبیعی مناسبی را به محیط بخشید.

عنصر نور به سه نوع اصلی تقسیم می شود:

روشنایی برای کار خاص: این روشنایی به منظور کار و یا هدف خاصی به کار می رود.

روشنایی کلی محیط : این روشنایی به نور کلی در محیط اشاره می کند که فضای مثبت و حالت شادی و خلق و خوی افراد محیط به آن بستگی دارد.

روشنایی برای اجسام تزئینی: این نور برای برجسته کردن اثر خاص هنری به کار می رود.

 

5. رنگ

رنگ ها نیازی به معرفی خاصی ندارند. رنگ ها ارتباط و هماهنگی معناداری را بین اشیای محیط خلق می کنند. این عنصر باید بر اساس ذهنیت و روانشناسی افراد محیط انتخاب شود.

رنگ قرمز می تواند انتخاب خوبی برای اتاق ناهار خوری باشد زیرا باعث افزایش اشتها در افراد می  گردد. از رنگ سبز می توانید در اتاق خواب خود استفاده کنید زیرا این رنگ باعث  ایجاد حس آرامش و سلامتی می گردد. تمامی رنگ ها دارای اثر گذاری متفاوتی هستند. یک طراح داخلی باید از ویژگی های متمایز رنگ ها آگاه باشد و آنها را در موقعیتی مناسب برای ایجاد تغییر استفاده نماید. رنگ ها به طور کلی به دو دسته اولیه و ثانویه تقسیم می شوند همچین آنها را می توان در دسته های ترکیبی، تکمیلی، مشابه و تک رنگ نیز دسته بندی کرد.

خرید اینترنتی تابلو نقاشی

6. بافت

تمامی سطوح دارای بافتی هستند که چه جور به نظر آمدن آنها را تعیین می کند. بافت عمق و علاقه را به فضای زندگی می افزاید و احساس و ظاهر و ثبات یک سطح را تعریف می کند. بافت به دو دسته کلی تقسیم می شود: بافت واقعی و بافت بصری

بافت بصری بافتی است که تنها توسط چشم قابل مشاهده است اما بافت واقعی به این معنی است که علاوه بر دیده شدن می توان آن را لمس نمود.

تمام وسایلی که با پارچه ها پوشش داده شده اند نظیر بالش ها، روتختی، پرده و یا دیگر سطوح مثل رنگ دیوار و تصاویر دارای بافت هستند. باید یک بافت کلی و غالب برای نشان دادن حالت محیط وجود داشته باشد اما وجود یک بافت متضاد نیز می تواند از یکنواختی در محیط جلوگیری کند.

 

7. طرح و الگو

الگو ها و طرح ها همراه عنصر رنگ نشاط و زندگی را به طراحی داخلی وارد می نمایند. هر الگویی داستانی با خودش دارد که آن را وارد فضای زندگی می کند. بیشتر الگوها شامل طرح های جذاب و پشت سر هم هستند. طرح paisley  یا همان طرح بته جقه یکی از معمول ترین طرح های استفاده شده در طراحی داخلی یک فضا است.

نکاتی در زمینه دکوراسیون داخلی

استفاده از سبک یکنواخت:

قطعا باید قبل از دکوراسیون منزلتان یک سبک خاصی را انتخاب نمایید. این سبک می تواند کلاسیک، مدرن و یا گوتیک و …… باشد. بعد از انتخاب سبک دکوراسیون منزل باید در تمام قسمت های خانه از آن سبک استفاده نمایید. به طور مثال اگر اتاق نشیمن خود را به سبک کلاسیک دکور کردید بهتر است از سبک گوتیک در دیگر قسمت های خانه استفاده نکنید. وگرنه یک حالت سردرگمی و آشفتگی در محیط ایجاد می شود.

پرهیز از انباشتگی:

حتما شما هم کمدهای پر از وسایل و لباس هایی را دارید که دیگر از آنها استفاده نمی کنید. خیلی از افراد این مشکل را دارند و متاسفانه نمی توانند از شر این وسایل اضافی رها شوند. امروز یک تصمیم جدی بگیرید و برای دور انداختن این وسایل اقدام نمایید. به طور کلی وجود انباشتگی در یک محیط حتی به صورتی که قابل دیده شدن نباشد باعث بر هم خوردن تعادل انرژی و کنتراست در منزل می شود. اگر نمی توانید از وسایل قدیمی خود دل بکنید و آنها را دور بریزید ، در یک عمل خیر خواهانه می توانید آنها را به افرادی که نیازمند هستند، ببخشید.

ایجاد یک قفسه کتاب در اتاق نشیمن:

در اکثر خانه ها کتاب های بسیاری وجود دارند که چون محل مناسبی برای آنها وجود ندارد در گوشه و کنار کمدهای خانه پنهان شده اند. وجود یک قفسه کتاب در اتاق نشیمن می تواند سر و سامانی به کتاب های شما بدهد. این عمل می تواند علاوه بر سامان دادن به کتاب ها حس مثبتی را در خانه ایجاد نماید و به شما انگیزه ی کتابخوانی و مطالعه را بدهد.

استفاده از تابلو های نقاشی برای تزئین دیوارها:

داشتن دیوارهای خالی و بی روح باعث بهم خوردن تعادل احساس شادی و نشاط منزل می شود. اگر تابلو هایی با حس مثبت را بر روی دیوار های منزلتان نصب کنید قطعا این حس تمام خانه را فرا می گیرد. 

توجه به روانشناسی رنگ ها در دکوراسیون:

همانطور که در بالا خواندیم رنگ ها یکی از عناصر مهم در طراحی داخلی هستند. اگر از رنگ قرمز در اتاق خواب کودک استفاده شود احتمال به وجود آمدن اختلال در خواب کودک وجود دارد.

رنگ قرمز احساسات هیجانی افراد را تحریک می کند و وجود این رنگ در اتاق ناهارخوری میتواند بسیار مفید باشد زیرا باعث افزایش اشتها می گردد.  بنابراین باید با آگاهی کامل از رنگ ها در دکوراسیون استفاده شود. رنگ تابلو های استفاده شده بر روی دیوار ها نیز بسیار مهم است.

خرید اینترنتی تابلو نقاشی

ایده هایی برای داشتن دیوار گالری

شما می توانید در منزل خود یک یا چند دیوار گالری داشته باشید یعنی تمام دیوار را پر از عکس ها و تابلوهای نقاشی و طراحی نمایید. 

برای انتخاب دیوار گالری می توانید از چند راهکار استفاده کنید.

اولین مورد مناسب برای انتخاب یک دیوار گالری، دیواری است که در موقعیت ورودی منزل قرار دارد.

دومین مورد دیوارهایی هستند که در راه پله قرار گرفته اند.

سومین مورد هم می تواند دیوار های بزرگ و خالی منزلتان باشد.

بعد از مرحله انتخاب دیوار باید با توجه به سبک دکوراسیون و چینش منزلتان ، سبک تابلو ها و عکس های روی دیوارتان را تعیین کنید. باید مشخص کنید که دیواری پر از عکس های کلاسیک می خواهید یا تابلوهای رنگارنگ و اگر قصد انتخاب تابلوهای نقاشی را دارید می توانید از فروش اینترنتی تابلو های نقاشی و طراحی ما بهره مند شوید.

همچنین باید از ابعاد دقیق دیوار خبر داشته باشید تا تابلو های مناسب آن را تهیه کنید.

حالا که دیوار و سبک مورد نظر خود را انتخاب نموده اید باید با نحوه جای گذاری تابلوها آشنا شوید. شما دو روش برای انتخاب مجموعه خود میتوانید داشته باشید.

  1. روش یکپارچه: در این روش از موارد مشابه و یک پارچه ای استفاده می نماییم. مثلا از موارد مشابه تابلوها، عکس ها و یا آینه ها
  2. روش اکولیک: در این روش شما ترکیبی از نقاشی ها، عکس ها و آینه ها را نصب می کنید.

به دو روش بالا شما می توانید دیوار گالری زیبای خود را پدید آورید و از دیدن آن لذت ببرید.

 

این مقاله برای افزایش اطلاعات کاربران عزیز درباره ی طراحی و دکوراسیون داخلی تهیه شده است. لازم به ذکر است که مطالب موجود از سایت های http://launchpadacademy.in/elements-of-interior-design-2/ و https://freshome.com  ترجمه و باز نویسی شده است و ایده هایی از طراحان مطرح دنیاست.