در این مقاله قصد داریم تا شما را به صورت حرفه ای تر با مفهوم sketching و یا همان اسکیس ها آشنا سازیم. همانطور که می دانید به طرح زدن سریع(طراحی با سرعت بالا) در اصطلاح فنی اسکیس گفته می شود اما موردبسیار مهمی که قصد داریم تا در این مقاله به بپردازیم بررسی انواع اسکیس و کاربرد اسکیس در موارد متعدد می باشد.

شاید در پایان مقاله باورتان نشود که اسکیس ها چه دامنه وسیعی و کاربردی دارند که حتی در صنایع خودرو سازی و صنعت فشن و مد هم از اسکیس ها استفاده می شود.

با ما در بزرگترین سایت آموزش نقاشی و طراحی و خرید تابلو نقاشی همراه بمانید.ما در گالری آنلاین پناه به فروش تابلوهای نقاشی مدرن می پردازیم همچنین در این سایت مجموعه های آموزشی تخصصی و فیلم های آموزش نقاشی و طراحی حرفه ای توسط اساتید برجسته نقاشی تدریس شده است که شما عزیزان علاقه مند به هنر طراحی و نقاشی می توانید از طریق لینک زیر سر فصل های تدریس شده در فیلم آموزش نقاشی و طراحی که مدرس آن سرکار خانم فرحناز پناه است را مشاهده نمایید.

فیلم آموزش نقاشی و طراحی (مدس: فرحناز پناه)

اسکیس چیست؟

مرجع مقاله: http://www.olgaart888.com/blog-in-english/sketchingwhatisit

اساسا به طرح زدن سریع، اسکیس می گویند که به شما کمک می کند ایده خود را بصورت طراحی(تصویری)، ارئه دهید و کاربردهای فراوانی دارد.در ادامه تعدادی از انواع اسکچ را مورد بررسی خود قرار می دهیم.

1.اسکیس مسافرتی (که گاهی اسکیس شهری نیز نامیده می شود): طراحی بیانگر، پرانرژی و معمولا خیلی سریع از جزئیات معماری، چشم انداز شهر، رستوران ها و … است که می تواند هم در همان فضا (به فرانسوی ” نقاشی فضای باز”) طراحی شود یا زمانی که به خانه برگشتید با یادآوری خاطرات خود و یا با استفاده از عکس ها و ترکیب بندی آن ها، طراحی کنید. این نوع شامل اسکیس های کافه نیز می شود.

2.اسکیس فشن: افراد، استایل فشن و زیورآلات آن.از این نوع اسکیس در بسیاری از سالن های مد و فشن و همچنین شرکت های برتر مد و لباس برای دست یابی طراحان به آن چیزی که در ذهنشان است استفاده می شود.اسکیس فشن بیشتر برای تصویرسازی یا مجلات(مثلا تبلیغ یک برند) به کار می رود و به طراحان طی مراحل اولیه خلق مجموعه و تغییرات آن کمک می کند.در بسیاری از شرکت های جواهرسازی نیز از این نوع اسکیس استفاده می شود.

3.اسکیس طراحی صنعتی: به احتمال زیاد شناخته شده ترین شاخه  اسکیس است. این نوع از اسکیس توسط طراحان صنعتی بوجود آمده است. یک مثال خوب آن اسکیس خودرو است.در بسیاری از شرکت های بزرگ خودرو سازی جهان برای دست یابی به طرحی اولیه از اسکچرهای حرفه ای برای طراحی ابتدایی خودرو ها استفاده می کنند. در این نوع تمام اسکیس ها با سرعت زیاد و اعتماد به نفس بالایی کشیده می شوند.

نوع دیگر اسکیس به نوعی اسکیس طراحی داخلی است و ما معمولا با کمک خط کش مهندسی پرسپکتیو به دقت اندازه گیری شده, طرح اولیه خود را می کشیم. سپس با دست به مدت یک تا دو ساعت آن را پردازش می کنیم، در این مرحله از ماژیک استفاده می کنیم. زمانی که در تکنیک ساخت و ساز به استادی رسیدید قادر خواهید بود اسکیس های دستی از فضای داخلی(دکوراسیون داخلی) تهیه کنید.

همانطور که میبینید از اسکیس ها در طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی نیز می توانیم استفاده کنیم.ابتدا یک طرح اولیه سریع کشیده می شود وسپس با ابزارهای دیگری همانند ماژیک به آن رنگ و لعاب بیشتری می دهیم و به دنیای واقعی آن را نزدیک تر می کنیم.با ما در بزرگترین سایت آموزش نقاشی و طراحی و خرید تابلو های نقاشی مدرن همراه هستید.

اسکیس چیست؟
اسکچ چیست

اسکیس زدن مهارت شگفت انگیزی است که به شما اجازه می دهد تا ایده های خود را به جالب ترین و موثرترین و سریع ترین شیوه روی کاغذ بیاورید. به عبارت دیگر اسکیس ابزاری منحصر به فرد برای به تصویر درآوردن مفاهیم ذهنی شماست. امروزه، اسکیس به ابزار تخصصی مثل ماژیک های حرفه ای، وابسته است.
مثلا: Copic, Stylefile, Chartpak, Promarkers, ZIG و غیره. در واقع پالت اسکیس بسیار گسترده و وسیع است. می توانید با قلم زدن با مداد، ذغال، خط سیاه شروع کنید و در نهایت از انواع مختلف تکنیک های رنگی استفاده کنید مثلا: آبرنگ، مرکب رنگی و پاستل یا مدادرنگی های آبرنگی.
می توان از چند مدیا استفاده کرد. مثلا، ماژیک و پاستل و آبرنگ به علاوه مداد رنگی. برای شما فرصتهای بی شماری برای کشف و جستجو وجود دارد. ایده خوبی است که چندتا از آن ها را امتحان کنید و روش های مورد علاقه خود را بدست آورید.

اسکیس

آموزش نقاشی و تکنیک های طراحی

اگر می خواهید به برترین تکنیک های طراحی و نقاشی دست یابید پیشنهاد ما این است که از تجربیات اساتید برجسته نقاشی و طراحی در این حوزه استفاده کنید.یکی از راه ها شرکت در کلاس نقاشی است اما بسیاری از افراد به دلیل محدودیت های موجود در زندگی شان نمی توانند در کلاس نقاشی شرکت داشته باشند.راه حل چیست؟ما برای شما عزیزان علاقه مند به هنر طراحی و نقاشی یک پکیج آموزش نقاشی و طراحی از پایه تا پیشرفته تدارک دیده ایم.شما عزیزان می توانید از طریق فیلم های آموزش نقاشی و طراحی موجود در بخش فروشگاهی سایت به بالاترین حد از تسلط در زمینه تکنیک های طراحی دست یابید.برای مشاهده سرفصل های فیلم آموزش نقاشی و طراحی (مدرس:فرحناز پناه) به لینک زیر مراجعه نمایید

فیلم آموزش نقاشی و طراحی (مدرس : فرحناز پناه)

با ادامه مقاله تخصصی شناخت اسکیس و انواع آن در بزرگترین سایت آموزش نقاشی و طراحی و خرید تابلو نقاشی مدرن همراه شما هستیم.

گستره وسیع این ابزار هنری(ماژیک) در فروشگاه های هنری می تواند بسیار تاثیرگذار و گیج کننده باشد.به اعتقاد ما یادگیری و استفاده از ماژیک برای آموختن تکنیک های اولیه مورد نیاز مبتدیان بسیار راحت است(بخصوص در مقایسه با آبرنگ) و اسکیس هایی که با ماژیک کار می شوند معمولا بیشتر زنده و پویاتر هستند.

در ادامه تجربه یکی از هنرجویانی که در اسکیس های خود از ماژیک استفاده می کنند آمده است:

“من در تمرینات خود از آبرنگ و مداد رنگی استفاده می کردم اما با پی بردن به سادگی کار با ماژیک و اینکه چقدر روی کاغذ در رابطه با طراحی داخلی بهتر عمل می کنند به آن روی آوردم و بعد از آن در تمامی اسکیس های خود از ماژیک استفاده می کنم.”

علت محبوب شدن اسکیس در بین طراحان روسیه، اروپا و آمریکا، آسیا و سایر نقاط جهان این است که هنرمندان این روزها تحت تاثیر برنامه های کامپیوتری مانند CAD, Revit, Sketchup, 3D Max, and Maya هستند. در زمان های قدیم هنرمندان روزی خود را با مهارت دستان خود بدست می آوردند و حالا آن ها شدیدا آرزو می کنند که زمان به عقب برگردد، زمانی که ایده ها از طریق طراحی دستی منتقل می شد که شیوه ی بسیار طبیعی تر و خالص تری است.

فقط این روزها نگاهی به زندگی های خلاقانه ما بیاندازید: ما به ندرت با خودکار می نویسیم و بیشتر در کامپیوتر و آیپد و آیفون تایپ می کنیم. ما دیگر نامه ها و کارت پستال دستنویس نمی فرستیم, نامه نگاری به کل منسوخ شده است حتی ایده های خود را در برنامه “note” گوشی می نویسیم. به نظر می رسد معنای دست ساز و صنایع دستی ارزشمند را از خاطر برده ایم چیزی که قلب و عشق و خاطرات ما جزئی از آن است. به خاطر دارید زمانی که کودک بودیم به ما چه می گفتند؟ « بهترین هدیه چیزی است که با دست درست شود».

این عبارت معنای عمیقی دارد. نگاه کنید، ما دیگر چیزی را روی کاغذ خلق نمی کنیم بلکه روی آن طرح ذهنی خود در کامپیوتر، فتوشاپ، ورد و اتوکد کار می کنیم. کلماتی که استفاده می کنیم بخصوص افعال, معانی ژرفی دارند.از خودتان بپرسید پردازش بهتر است یا پردازش دستی؟ کار کردن بهتر است یا خلق کردن؟ می گویندنرم افزار3DMAX را کسانی که نمی توانستند طراحی کنند اختراع کردند. البته که استفاده از 3DMAX مزایای بخصوص خود را دارد اما نگذارید مهارت دست و ارتباط بین مغز و قلب که پرورش دهنده ی طراحی دستی است را از دست بدهیم.توصیه ما این است که اگر در ابتدای یادگیری اسکیس هستید از کامپیوتر و ابزارهای دیجیتالی دوری کنید و تا حدالامکان استفاده نکنید.یادتان نرود که هیچ چیزی در اسکیس نمی تواند جایگزین یک ذغال ساده و کاغذ زیر دست شما شود.

کلاس نقاشی

اگر می خواهید به ناب ترین تکنیک های طراحی دسترسی داشته باشید و نقاشی و طراحی را توسط اساتید برجسته در این حوزه آموزش ببینید پس با ما در بزرگترین سایت آموزش نقاشی و طراحی و خرید اینترنتی تابلو نقاشی ارزان و شیک همراه باشید.ما برای شما عزیزان فیلم آموزش نقاشی و طراحی در 3 سطح مقدماتی-متوسط و پیشرفته را تدارک دیده ایم.جهت مشاهده سرفصل های فیلم آموزش نقاشی و طراحی فرحناز پناه به لینک زیر مراجعه نمایید

فیلم آموزش نقاشی و طراحی (مدرس : فرحناز پناه)

انواع اسکیس

همانطور که قبلا اشاره کردیم انواع مختلفی اسکیس زدن وجود دارد و در اینجا می خواهیم اندکی راجع به هرکدام از انواع اسکیس صحبت کنیم. باید بتوانید در بازه های مختلف زمانی اسکیس خود را به اتمام برسانید شاید موقعیتی پیش بیاید که باید به سرعت ایده خود را در برابر مشتری روی کاغذ بیاورید.بنابراین بایستی این توانایی را داشته باشید تا در سریعترین زمان ممکن ایده مشتری خود را بر روی کاغذ پیاده سازی کنید.
به عنوان طراح داخلی باید چشم دیدن زیبایی ها و حس درک هارمونی رنگ ها و یک پالت رنگی عالی را داشته باشید. و در مورد انواع اسکیس زدن باید بتوانید مجموعه ای از عناصر را پردازش کنید مانند پارچه، چوب، سنگ و شیشه.

آموزش نقاشی

اسکیس فشن

برای این نوع اسکیس زدن باید اطلاعات کاملی از تناسب اندام انسان داشته باشید(صورت و بدن) و بدانید که چگونه به فیگورها استایل بدهید.بیشتر اوقات و نه همیشه شکل اندام در اسکیس فشن کشیده و طویل می شود. مثلا، در اسکیس های فشن طول بدن انسان 10،11، یا حتی 12 برابر سر انسان است در مقایسه با مقیاس های واقعی که این اندازه 5/7 تا 8 برابر است. مهم ترین جنبه ی اسکیس فشن توانایی نشان دادن ایده طراحی به بهترین نحو است و نمایش چهره انسان معمولا فاقد اهمیت است. در این مورد ارائه مجموعه ای از طراحی ها به بهترین نحو، حیاتی است. در اسکیس فشن تمرکز بر طراحی لباس اهمیت دارد و واقع نمایی فیگور معمولا مهم نیست.منظور این است که پردازش چهره در این نوع از اسکیس اهمیتی ندارد و تنها طراحی لباس است که نقش کلیدی در این نوع از اسکیس بازی می کند و باید بدانید چگونه عناصر و بافت هایی چون پوست، مو، انواع مختلف پارچه و فلز را پردازش کنید.

انواع اسکیس

اسکیس درطراحی صنعتی

باید توانایی طراحی سه بعدی اشیا را داشته باشید، که حجم و ساختار آن ها را به خوبی نشان دهد. برای پردازش حرفه ای عناصر تشکیل دهنده روی صفحه باید درک خوبی از اصول ترکیب بندی داشته باشید.باید تکنیک و سرعت خود را توسعه دهید تا بتوانید خطوطی مطمئن و جسورانه بکشید. بیشترین عناصری که در طراحی صنعتی به پردازش نیاز دارند فلز، پلاستیک و شیشه است.

فیلم آموزش نقاشی

اسکیس مسافرتی

در این نوع از اسکیس مهم ترین مهارت، توانایی انتقال احساس، حال و هوای مکان، شکار لحظه ها و در همان زمان ارائه مقیاس و اندازه صحیح سوژه است. در اغلب موارد باید بتوانید به سرعت طراحی کنید، چون هنگام مسافرت، در جاده ساعات زیادی برای طراحی در اختیار ندارید. در این نوع از اسکیس درک ویژگی مکانی که مشاهده می کنید و ارائه تصویری آن بسیار مهم است.
به پایان این مقاله رسیدیم سعی شد تا در ابتدا یک تعریف خلاصه ای از اسکیس داشته باشیم.اسکیس را یک طرح خام اولیه تعریف کردیم که برای نزدیک شدن به دنیای واقعی و جذاب تر شدن آن از ابزارهایی مانند ماژیک و آبرنگ برای رنگ آمیزی اسفاده کردیم.البته بسیاری از افراد اسکیس را فاقد رنگ آمیزی تعریف می کنند و وقتی رنگ به اسکیس اضافه می شود را drawing و یا فاز طراحی می نامند.برای بررسی تفاوت دقیق تر بین اسکیس با طراحی به این مقاله مراجعه نمایید.

خرید تابلو نقاشی

فیلم آموزش نقاشی و طراحی استاد فرحناز پناه

فیلم آموزش جامع طراحی شامل تدریس کلیه تکنیک ها واصول مقدماتی و مهم در هنر طراحی است.همانطور که می دانید نقاشی و طراحی از جمله مهمترین هنرهای تجسمی به شمار می آیند.بسیاری از هنرجویان علاقه مند به دنیای طراحی به دلیل هزینه های بسیار بالای کلاس های نقاشی و طراحی و همچنین نبود این محیط های آموزشی در بسیاری از شهرستان های کشور نمی توانند در دوره های آموزش نقاشی و طراحی شرکت کنند و از این رو مهارت بسیاری از این عزیزان در اثر بسیاری از محدودیت های گفته شده شکوفا نمی شود.شما عزیزان با تهیه این فیلم آموزشی می توانید به تمامی تکنیک های برتری که در طراحی اشیا و نقاشی های حرفه ای استفاده می شود دست یابید.

محتوای فیلم آموزش مقدماتی طراحی :

در این فیلم آموزشی دو مبحث بسیار مهم در طراحی تحت آموزش قرار گرفته است :

1.مبحث خطوط صاف و کاربرد خطوط راست در طراحی

2.مبحث منحنی ها و کاربرد آن در شکل گیری طراحی اشیا

در این مجموعه جامع آموزشی کلیه مباحث هم به صورت عملی و هم به صورت تئوری پیاده سازی شده و تمامی  فیلم های آموزشی در لابراتور شخصی استاد فرحناز پناه ضبط و رکورد شده است.

ویژگی های پکیج جامع آموزش نقاشی و طراحی :

مدت زمان این مجموعه آموزشی : 3 ساعت (180 دقیقه)

کیفیت پخش فیلم : فرمت پخش HD

نحوه دریافت فیلم : به صورت لینک دانلود

حجم دانلود فیلم آموزشی : 1GB

حاصل دوره :

با گذراندن این دوره آموزشی قادر هستید تا به اوج مهارت در طراحی پایه و استفاده خطوط صاف و منحنی ها در شکل گیری اشیا دست یابید.منحنی ها و خطوط صاف از جمله مباحث بسیار مهم در هنر طراحی و نقاشی هستند.

سوالات متداول هنرجویان گرامی :

1.آیا دوره های متوسط و پیشرفته طراحی نیز از استاد فرحناز پناه وجود دارد ؟
بله.پس از گذراندن دوره مقدماتی و آشنایی با مباحث مقدماتی و اصول طراحی اولیه طراحی شما عزیزان می توانید از آموزش های دوه های متوسط که مباحثی همچون حجم و روانشناسی رنگ ها و کارگاه های پیشرفته عملی طراحی است استفاده نمایید.

2.آیا از این محصولات می توان در تبلت و یا گوشی همراه استفاده نمود ؟
بله شما عزیزان در تمامی device های خود نظیر تبلت و موبایل بدون مشکل می توانید از این مجموعه آموزشی استفاده نمایید.هیچ محدودیتی برای استفاده از این مجموعه در کامپیوترها در نظر گرفته نشده است و شما عزیزان به راحتی می توانید از این مجموعه در تمامی device ها استفاده نمایید

3.آیا مجموعه آموزش جامع طراحی تنها شامل مباحث تئوری است ؟
خیر.در ابتدا کلیه مباحث و تکنیک های مقدماتی طراحی تدریس شده و در پایان هر قسمت یک کارگاه عملی از همان مبحث آموزشی به صورت کاملا عملی آورده شده است.شما عزیزان در این مجموعه آموزشی با 4 کارگاه کاملا عملی با موضوع مباحثی همچون آموزش خطوط راست و منحنی ها و کاربرد آن ها در طرح های عملی آشنا خواهید شد

4.آیا این مجموعه آموزشی رو می توانم به صورت DVD فیزیکی نیز داشته باشم؟
خیر.شما عیزان تنها از طریق لینک دانلود می توانید مجموعه آموزش جامع نقاشی و طراحی مقدماتی استاد فرحناز پناه را تهیه نمایید

مدرس دوره:

مدرس این فیلم آموزشی استاد فرحناز پناه هنرمند اصیل و چهره ای نام آشنا در عرصه فرهنگ و نقاشی کشور با سابقه تدریس 30 سال می باشد.ایشان در طول دهه گذشته کلاس های حضوری بسیار زیادی در زمینه طراحی های خلاقانه و آموزش نقاشی با پاستل برگزار کرده اند.ایشان دارای نمایشگاه های انفرادی و گروهی بسیار زیادی در داخل و خارج از کشور بوده و هنرجویان بسیاری در کلاس های آموزش نقاشی و طراحی ایشان با دنیای حرفه ای نقاشی و طراحی آشنا شده اند.از ایشان تا کنون 4 مجموعه کتاب نقاشی به چاپ رسیده است

فرحناز پناه

فرحناز پناه فعالیت خود را در زمینه نقاشی و طراحی از سال 1365 آغاز کرد و تاکنون بیش از 8 نمایشگاه جمعی و 12 نمایشگاه انفرادی برگزار کرده است.فرحناز پناه را می توان هنرمندی اصیل و صاحب سبک در زمینه های مختلف نقاشی و طراحی معرفی نمود.آموزش نقاشی و تدریس ایشان در زمینه طراحی های خلاقانه از اصلی ترین فعالیت های فرحناز پناه در طول سالیان اخیر بوده است.ایشان صاحب سبکی خاص در زمینه نقاشی با پاستل می باشد و مجموعه آثار نقاشی های ایشان در 4 جلد کتاب با عناوین زیر از انشترات سرزمین اهورایی به چاپ رسیده است:

برگزیده آثار فرحناز پناه | مجموعه شماره 1 | کتاب ابریشم و آب

برگزیده آثار فرحناز پناه | مجموعه شماره 2 | کتاب ابر , باد , خاک , آتش

برگزیده آثار فرحناز پناه | مجموعه شماره 3 | کتاب به آفرینش

برگزیده آثار فرحناز پناه | مجموعه شماره 4 | کتاب حلقه خورشید

 

فرحناز پناه

مجموعه کتاب های نقاشی فرحناز پناه

تابلوهای نقاشی فرحناز پناه
تابلوهای نقاشی فرحناز پناه
تابلوهای نقاشی فرحناز پناه
تابلوهای نقاشی فرحناز پناه
تابلوهای نقاشی فرحناز پناه
تابلوهای نقاشی فرحناز پناه
تابلوهای نقاشی فرحناز پناه
تابلوهای نقاشی فرحناز پناه
تابلوهای نقاشی فرحناز پناه